Uživo
25. 05. 2015
OTKAZI ZA 9.000 LJUDI
U državnoj upravi bi za oko 9.000 trebalo da se smanji broj zaposlenih ove godine, kojih je sada nešto više od 490.000, rekla je danas ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Kori Udovički, napominjući da je cilj ove Vlade moderna i efikasna država.
To je 4.600 zaposlenih u resorima izvršne vlasti i 4.478 u sistemu lokalne samouprave, gde se računaju i lokalna javna preduzeća, rekla je Udovički, na konferenciji za novinare, navodeći da je Vlada zatekla zapuštenu javnu upravu.
Prema njenim rečima, taj broj treba da se uklopi u budžet za ovu godinu i da bude u skladu sa zakonom o maksimalnom broju zaposlenih u javnoj upravi koji bi u junu trebalo da bude pred poslanicima.
Udovički nije želela da kaže koliko će po sektorima biti smanjen broj zaposlenih, navodeći da ministarstvo koje vodi ne racionalizuje državni sektor već koordinira proces tako da svaki ministar odgovora za svoj sektor.
Ona je rekla da će ovim procesom biti obuhvaćeno 80 odsto opština jer jedna petina pokazuje kako se funkcioniše sa manje zaposlenih.
Prema rečima Udovički, Srbija nema preveliki broj zaposlenih u državnom sektoru kad se posmatra u odnosu na broj stanovnika, to je 7 tako zaposlenih na 100 stanovnika, dok, na primer, nove članice Evropske unije zapošljavaju jednog više.
Međutim, objašnjava, ako se uzme u obzir procenat zaposlenosti stanovništva, vidi se da se u Srbiji radi manje nego u EU, što znači da mora da se ide na smanjenje ukupnog broja zaposlenih u državnom sektoru, ali to mora da se radi pažljivo.
Prema njenim rečima, najveći problem proističe iz loše strukture zaposlenih, pa tako neke poslove mogu da rade zaposleni i sa nižim kvalifikacijama a tako i platama, kao što je i prevelik broj rukovodilaca u odnosu na izvršioce.
Ima i ekstremnih situacija gde je neko samom sebi šef, kaže Udovički.
Udovički je precizirala da je plate iz budžeta u državnoj upravi u decembru prošle godine primalo 493.505, pri čemu je izvršna vlast zapošljavala 410.979 osoba.
Prema njenim rečima, u taj broj ne računaju se i zaposleni u republičkim javnim preduzećima, za koja je navela da su pod ozbiljnim pritiskom da se racionalizuju samim tih što nema subvencija kao nekad.
Štednja za državu kod javnih preduzeća se postiže na taj način, rekla je Udovički, navodeći da Međunarodni monetarni fond nije ni mislio da u ovaj proces o kojem danas govori uključuje republička javna preduzeća.
Nema komentara.