Moja EU
26. 01. 2015
TEMELJ INVESTICIONE KLIME
Efikasno izvršenje presuda je ključno u svakom kredibilnom sudskom sistemu, izjavio je danas šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Majkl Davenport i naglasio da opšta slika te oblasti može da utiče na poslovnu klimu i na spremnost investitora da ulažu u Srbiju i njenu privredu.
Pozdravljam sve napore Vlade Srbije da dođe do istinskog poboljšanja u izvršenju presuda, rekao je Davenport na primopredaji "Sveobuhvatne analize izveštaja o sistemu izvršenja u Srbiji", koju je finansirala EU.
Prema njegovim rečima, svi građani i privrednici očekuju da se sudske presude efikasno, brzo i transparentno izvrše.
Mislim da su svi shvatili, ne samo da je izvršenje od suštinskog značaja u vladavini prava, već da je poboljšanje u toj oblasti i moguće, zaključio je Davenport.
Vođa GIZ Programa za pravne i pravosudne reforme Majk Falke istakao je da je reforma sistema izvršenja od 2012. ključna u nacionalnoj strategiji reforme pravosuđa, u skladu sa normama iz Poglavlja 23.
On je rekao da GIZ podržava reformske mere, koje je preduzela Vlada Srbije i napomenuo da projekat GIZ kroz podršku sistemu izvršenja, doprinosi boljim uslovima za biznis, unapređenju investicione klime i, generalno, transformaciji srpskog društva.
Selaković je rekao da se sve mere preduzimaju zarad delotvornosti izvršenja i povećanja poverenja u pravosuđe u Srbiji, koja, kako je napomenuo, nije izuzetak sa problemima u izvršenju.
On je predočio da je profesija sudskih izvršitelja uvedena u maju 2012. i da ih danas ima 209, ali da se trenutno radi na izemanama zakona, kako bi se taj sistem unapredio.
Sudovi Srbije, poput sudova drugih zemalja u regionu i šire, suočavaju se sa značajnim brojem zaostalih predmeta i mnogim problemima u postupku izvršenja, kako u vezi sa zakonskim okvirom tako i za nedovoljno novca, izjavio je Selaković.
Prema njegovim rečima, posledica toga je preveliki broj predstavki protiv države Srbije pred Evropskim sudom za ljudska prava, koji se odnose na povredu prava na suđenje u razumnom roku i neizvršenje domaćih presuda.
Selaković je ukazao da je sudska praksa pokazala da se izvršenje presude mora smatrati sastavnim delom ljudskog prava na suđenje u razumnom roku.
Nema komentara.