Pošalji prijatelju

Moja EU

11. 09. 2015

MALO SE ZNA O RADU SKUPŠTINE

Prema rezultatima istraživanja javnog mnjenja o učešću građana u demokratskim procesima Srbije, koje je sproveo Ipsos Strateški marketing, 65 odsto ispitanika ništa ili vrlo malo zna o parlamentu, a njegovim radom je nezadovoljno 48 odsto.

Direktorka istraživanja Ipsos Strateškog marketinga Svetlana Logar danas je, na drugom sastanku Parlamentarne grupe za Otvoreni parlament, na kome je predstavila istraživanje, navela da je samo deset odsto ispitanika reklo da zna mnogo o parlamentu, dok je 70 odsto reklo da ne zna ništa, ili da vrlo malo zna o ulozi poslanika.

Logar je rekla i da je 93 odsto građana reklo da nikada nije bilo u parlamentu, a većina je navela da je o ulozi i funkcionisanju Skupštine Srbije naučila iz medija.

Na pitanje da li znaju koje su osnovne funkcije parlamenta, 60 odsto znalo je za zakonodavnu, za kontrolnu je znalo 12 odsto, za izbornu deset, a za predstavničku funkciju pet odsto.

Prema njenim rečima, 53 odsto ispitanika je odgovorilo tačno kako se zove sadašnji predsednik Skupštine Srbije, 32 odsto je znalo koliko poslanika ima u parlamantu, a samo 18 odsto je znalo koji izborni sistem se koristi u Srbiji na parlamentarnim izborima.

Ona je navela da polovina ispitanika nije znala da li su na izborima građani direktno izabrali poslanike.

Logar je rekla da se na osnovu istraživanja, koja su sprovodili od 2004. godine, može videti da je nezainteresovanost građana za politiku dramatično rasla od marta 2004. godine do avgusta 2014. godine, a ove godine zabeležen je "mali prekid rasta nezainteresovanosti", tako da je 28 odsto građana reklo da je donekle zainteresovano za politiku.

Logar je istakla da je 27 odsto građana reklo da ih interesuju izbori za Skupštinu Srbije, a 20 odsto je zainteresovano za rad i organizaciju parlamenta.

Većina građana, 68 odsto, misli da političari ne govore istinu, 23 odsto je reklo da govore i ne govore, a samo osam odsto je reklo da uglavnom govore istinu,.

Prema njenim rečima, radom Skupštine Srbije nezadovoljno je 48 odsto ispitanika, zadovoljno je 18 odsto, a 35 odsto je odgovorilo da jeste i nije zadovoljno.

Najnezadovoljniji su mladi ljudi, zadovoljstvo raste kod starijih građana, a najmanje zadovoljni su ljudi koji imaju višu i visoku školu, rekla je Logar i dodala da nezadovoljstvo radom parlamenta raste od 2013. do 2015. godine.

Prema rečima Logar, 71 odsto ispitanika smatra da poslanici više brinu o interesima svojih stranaka nego građana,.

novinarka Leposava Čolić (FoNet), foto ilustracija

Nema komentara.