Komentari i analize
22. 01. 2015
NOVI ZAKON NIJE TEMA
Ministarstvo rada, zapošljavanja, socijalne i boračke politike saopštilo je danas da novi Zakon o radu, usvojen 29. juna 2014. godine, nije obuhvaćen izveštajem Evropskom komiteta za socijalna prava Saveta Evrope, koji je objavljen danas.
Savet Evrope je objavio Zaključke Evropskog komiteta za socijalna prava o primeni tematske grupe 3 – radno pravo koji obuhvataju, ne samo Zakon o radu, već i Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu, Zakon o štrajku, Zakon o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti, Zakon o sprečavanju zlostavljanja na radu i druge zakone kojima se uređuju pitanja iz Evropske društvene povelje.
Ministarstvo ukazuje da se radi o izveštajnom periodu 2009-2012. godine, a da je Srbija dostavila Izveštaj Savetu 31. oktobra 2013. godine, prema redovnom izveštajnom sistemu Saveta Evrope.
Stoga ne stoje navodi da važeći Zakon o radu nije usaglašen sa Poveljom, jer je on noveliran 29. jula 2014. godine, pa stoga nije obuhvaćen ovim Izveštajem o zaključcima Komiteta.
U izveštaju Saveta Evrope Komitet je dao osam pozitivnih zaključaka, što znači da je u tom delu zakonodavstvo u Srbiji u skladu sa odredbama Povelje.
Za osam podtačaka u članovima Povelje koji su razmatrani, Komitet je tražio dodatne informacije da bi doneo zaključak, što je uobičajena situacija i u drugim zemljama kada se prvi put dostavljaju izveštaji, kao što je slučaj sa Srbijom za ovu tematsku grupu.
Ima samo šest negativnih zaključaka koji ukazuju da zakonodavstvo Srbije, u periodu 2009-2012. godine nije bilo usaglašeno sa Poveljom.
U međuvremenu, usvojene su izmene i dopune većine navedenih zakona.
Srbija ima rok do 31. oktobra 2015. godine da dostavi dodatne informacije ne samo tamo gde su tražene, već i po negativnim komentarima, što je redovna procedura Saveta Evrope.
Tek posle dostavljenih novih informacija očekuje se konačni izveštaj Saveta Evrope.
Ministarstvo podseća da su članovi Evropskog komiteta za socijalna prava u novembru 2014. godine posetili Beograd i da je tom prilikom Srbija dobila izuzetno pozitivne ocene, kako u pogledu broja članova Povelje koji su ratifikovani, tako i u pogledu dostignutih standarda.
Nema komentara.