Pošalji prijatelju

Komentari i analize

18. 01. 2015

OTKRIVANJE NACIONALIZMA

Sve više Evropljana smatra da im nacionalni identitet i sredstva za život ugrožavaju ljudi iz drugih kultura, ocena je američke obaveštajne kompanije Stratfor, uz konstataciju da "Evropa ponovo otkriva nacionalizam".

Navodeći da pojava pokreta PEGIDA, koji se protivi "islamizaciji" Nemačke, teroristički napadi u Parizu i napadi na džamije u Švedskoj u središte pažnje stavljaju muslimane, Stratfor ocenjuje da su strah i nepoverenje Evropljana zbog "stranaca" mnogo širi fenomen.

Evropa je bila kolevka nacionalizma. Od romantičnog nacionalizma 19. veka, do totalitarizma 20. veka, Evropljani su sebe određivali jakim osećanjima nacionalne pripadnosti, često vezanim za jezik, etničku pripadnost i religiju, i nepoverenjem prema strancima, tvrdi Stratfor.

Svesni opasnosti nacionalizma, Evropljani su, kako se podseća, posle Drugog svetskog rata želeli da oslabe nacionalnu državu i postepeno je zamene Evropskom unijom (EU), grupisanjem nadnacionalnih institucija koje bi, vremenom, stvorile nadnacionalni identitet.

Ta je ideja izvesno vreme funkcionisala, posebno na ekonomskom nivou, ali je proteklih godina, prema oceni Stratfora, na ograničenja tog projekta ukazalo nekoliko promena u Evropi - ekonomska kriza, povećan broj imigranata i problem njihove integracije.

Prosperitet je u velikoj meri držao na okupu EU, čija je većina stanovništa imala zaposlenje, a deca su bila ubeđena da će živeti bolje od svojih roditelja.

Zbog toga je bilo lakše prihvatiti ideju odricanja od nacionalnog suvereniteta, ali napredak više nije siguran, tvrdi Stratfor, pa mnogi u Evropi počinju da sumnjaju u koristi evropskog projekta.

Prijemom bivših socijalističkih zemalja u EU pre desetak godina, Nemačka, Velika Britanija i Holandija izložene su velikom broju imigranata iz tih država, dok u Evropu, zbog nestabilnosti na Bliskom Istoku, svake godine stižu stotine hiljada izbeglica, uglavnom muslimana.

Vlade većina članica EU bile su vođene idejom da bi imigranti mogli pomoći u situaciji kada se stanovništvo tih država smanjuje i postaje sve starije, ali se mnoge zemlje suočavaju sa problemom integracije doseljenika, koji imaju problema da se osećaju kao kod kuće, zbog strogih zakona o državljanstvu i kulturnih barijera.

novinar Davor Pašalić (FoNet)

Nema komentara.