Komentari i analize
25. 09. 2015
REŠENJE DO PONEDELJKA ?
Kriza nastala uzajamnim zatvaranjem granica između Srbije i Hrvatske biće rešena najkasnije do ponedeljka, a dve zemlje će koliko danas otvoriti svoje granice, jer će Evropska unija na tome insistirati i izvršiti pritisak, piše Danas pozivajući se na diplomatske izvore.
Nije realno da se problem sa zatvaranjem granica, nastao usled izbegličke krize, reši u Srbiji, jer je to neizvodljivo, tvrde izvori Danasa u diplomatskim krugovima, dodajući da evropski zvaničnici rade na organizovanju susreta ili ponovnog stupanja u direktni kontakt dvojice premijera Aleksandra Vučića i Zorana Milanovića.
Ukoliko se do ponedeljka situacija potpuno ne normalizuje, najkasniji rok za vraćanje na stanje pre krize je 7. i 8. oktobar, kada će biti održan vanredni Samit Zapadnog Balkana u Luksemburgu, povodom izbegličke krize i nestabilnih odnosa u regionu.
Hrvatska će, s druge strane, nastaviti da organizovano prebacuje izbeglice u susednu Mađarsku. Inače, od 10.046 migranata koji su u Mađarsku ušli u sredu, njih 9.939 je došlo iz Hrvatske, navela je mađarska policija.
Iako je Danasu u Ambasadi Mađarske u Beogradu rečeno da ne postoji nikakav dogovor srpskih i mađarskih vlasti o tome da se izbeglice iz Srbije preusmeravaju isključivo na granicu sa Hrvatskom, kako prenose diplomatski izvori lista, nekakav dogovor sigurno postoji, a evidentno je značajno poboljšanje odnosa samo nekoliko dana pošto su oni eskalirali sukobima sa mađarskom pograničnom policijom.
Da je Hrvatska pod pritiskom i oštrim kritikama Brisela zbog zatvaranja granica, svedoče ne samo apeli najviših evropskih zvaničnika da ta država pod hitno otvori granice sa Srbije, već i činjenica da je Evropska komisija u četvrtak započela istragu o tome da li je zabrana ulaska teretnih i privatnih vozila iz Srbije u Hrvatsku u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju.
"Prema SSP, svako ograničenje slobodnog kretanja ljudi i roba mora biti proporcionalno, nediskriminatorsko i privremeno, a mi trenutno ispitujemo da li se Hrvatska ponaša u skladu sa tim", rekla je portparolka Komisije Nataša Berto.
Ona je podsetila da je predsednik EK Žan-Klod Junker zadužio visoku predstavnicu EU za spoljnu politiku i bezbednost Federiku Mogerini i komesara za susedsku politiku Johanesa Hana da stupe u kontakt sa vlastima u Beogradu i Zagrebu i da utiču na njih da razumno pristupe problemu.
Mogerini i Han su javno i u direktnim razgovorima pozvali hrvatske i srpske lidere da konstruktivno pristupe problemu.
Nema komentara.