Komentari i analize
19. 09. 2015
OČEKUJEMO BRZO REŠENJE
Izbeglička kriza traje mesecima, a Srbija očekuje da će Evropska unija (EU) brzo pronaći jedno rešenje, koje će svaka država poštovati, rekao je u intervjuuu za Špigl ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, prenosi Radio televizija Srbija.
Srbija je prva država na ruti koju prelaze izbeglice, a koja ih registruje. Izbegliča kriza tiče se cele Evrope, istakao je Stefanović.
On je rekao da se Srbija zalaže za jedno zajedničko evropsko rešenje, jer kako dodaje, sada izgleda tako kao da svaka država u izbegličkoj krizi radi šta hoće.
"Izbeglička kriza traje već mesecima. Mi, zaista, očekujemo da će Evropska unija brzo pronaći jedno rešenje, koje će svaka država poštovati. Budi sumnju to da izbeglice praktično bez ikakve kontrole stignu do Grčke i prođu kroz nju, a onda ne mogu dalje kroz Srbiju ili treba ovde da budu zaustavljene. Zašto? Ovo pitanje postavljaju naši građani", rekao je Stefanović.
Komentarišući poteze suseda koji su zatvorili granice i blokirali puteve, Stefanović je rekao da Srbija želi da ima dobre odnose sa zemljama regiona i da želi da sarađuje, ali pre svega želi da normalni putni pravci, koji su do sada postojali, budu ponovo otvoreni.
On je istakao kako je nezadovoljan zbog ponašanja mađarske policije na granici sa Srbijom i dodaje kako ne želi da se ovakve scene ponove.
"Mora da bude jednostavno jasno - izbeglička kriza nije problem između Mađarske i Srbije, već je problem koji se tiče cele Evrope", naglasio je Stefanović.
Na pitanje da li i Srbija planira da zatvori granice prema Makedoniji i Bugarskoj , ako se izbeglice budu u velikom broju zaustavile u zemlji, Stefanović je odgovorio da za sada ne postoji razlog za takav potez.
Na pitanje Špigla da li bi Srbija mogla da izgradi bolju logistiku za izbeglice, Stefanović odgovorio da je Srbija prva država na ovoj ruti, koja registruje izbeglice.
"Možda bi ovako nešto trebalo da se radi i u Grčkoj ili Bugarskoj. Mi registrujemo više od 85 procenata svih pridošlih sa kompletnim podacima, koje onda delimo sa evropskim službama. Za to smo na međunarodnom planu bili i pohvaljeni. Mi nismo neka bogata zemlja, zato smo zamolili Evropsku uniju da nam više pomogne u zbrinjavanju izbeglica, kada je reč o smeštaju, hrani i medicinskoj pomoći. Ono što mi naravno ne možemo da učinimo, jeste da primoramo izbeglice da ostanu ovde. One ne žele da ostanu ovde", zaključio je Stefanović.
Nema komentara.