Komentari i analize
31. 08. 2015
IZBEGLICE UTIČU NA REJTING
Bonitetna kuća "Dun & Bradstreet" svrstala je Srbiju, u svom avgustovskom izveštaju, u grupu zemalja sa visokim rizikom poslovanja, ukazujući i da je jedan od faktora koji utiču na povećanje rizika i to što se Srbija nalazi na putu migranata iz Azije i Bliskog istoka, do Nemačke i severne Evrope.
Usled nestabilnosti u Avganistanu, Siriji i Iraku, broj migranata na ovom putu svakodnevno raste, zbog čega se Srbija suočava sa sve većim rizikom, navodi se u izveštaju.
Oko 40.000 izbeglica je zatražilo azil u Srbiji ove godine, većinom da bi odmorili pre nego što nastave svoj put, pa je glavni trošak za Srbiju trošak smeštaja izbeglica na privremenoj osnovi - ne mnogo poželjan, ali ni preterano veliki.
U izveštaju se navodi da dva događaja prete da ozbiljno povećaju njihove troškove boravka u Srbiji, a to je da je Makedonija napustila politiku obuzdavanja migranata, dok Mađarska postavlja ogradu na granici prema Srbiji i time ih zaustavlja.
Takva situacija uzrokuje povećanje ekonomskih i političkih rizika u Srbiji.
Država finansira smeštaj sve većem broju izbelgica i to u vreme finansijske krize, a prema zvaničnim podacima, javni dug Srbije je krajem juna iznosio 24 milijarde evra, odnosno 71,8 odsto godišnjeg BDP, što je opasno visok odnos za ekonomiju u razvoju i može odvratiti poverioce od ulaganja u Srbiju.
Možda još važnije od ovoga je to da priliv migranata može izazvati radikalizaciju političkog ambijenta u zemlji, nenaviknutoj na migrante, koja se bori za stvaranje novih radnih mesta za sopstveno stanovništvo.
Na smanjenje ekonomskog rizika, sa druge strane, utiču devizne rezerve zemlje koje su krajem juna iznosile 10,3 milijarde evra, što je više nego dvostruko veći iznos od preporučenog minimuma koji traži Međunarodni monetarni fond, navodi se u izveštaju.
Treba napomenuti i to da je u julu mesecu američki Kongres obnovio status Srbije kao privilegovanog trgovinskog partnera pod Opštim sistemom preferencija, što ukazuje na napredak vlade u rehabilitaciji međunarodnog ugleda Srbije.
Srpske kompanije moći će da izvoze preko 5.400 određenih proizvoda u SAD bez carine, uključujući industrijske proizvode, hemikalije, rude, neke poljoprivredne i razne druge proizvode.
Rejting dodeljen nekoj državi pokazuje rizik poslovnog okruženja u toj zemlji i daje informaciju o efikasnosti plaćanja ka inostranstvu, kao i o isplativosti potencijalnih investicija.
Srbija i Grčka pripadaju grupi zemalja sa visokim rizikom, dok niži rejting od Srbije u regiji ima Bosna i Hercegovina, navodi se u izveštaju.
Nema komentara.