Extra
15. 09. 2015
PRIJAVITI DISKRIMINACIJU
U Srbiji postoji etnička distanca prema nacionalnim manjinama, koja se već duži period ne smanjuje i to najviše prema Romima, Bošnjacima, Albancima i Hrvatima, izjavila je danas Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković i pozvala predstavnike Nacionalnih saveta manjina da Povereniku podnose pritužbe za zaštitu od diskriminacije.
Janković je na Okruglom stolu sa predstavnicima svih Nacionalnih saveta nacionalnih manjina u Srbiji u organizaciji Poverenika i Kuće ljudskih prava, istakla da je u prošloj godini najviše pritužbi- 124 podneto zbog diskriminacije po nacionalnoj osnovi.
Prema rečima Poverenice, najviše na postupanja državnih organa i medija za diskriminaciju Roma i Bošnjaka uglavnom u zapošljavanju.
Janković je ukazala da je od Nacionalnih saveta pritužbe podneo samo Bošnjački savet i to 22 pritužbe protiv škola i Ministarstva prosvete zbog nemogućnosti ostvarenja prava Bošnjaka na obrazovanje, pre svega na upotrebu bošnjačkog jezika.
Direktorka Građanskih inicijativa Maja Stojanović ukazala je na problem diskriminacije u obrazovanju, uz ocenu da obrazovni sistem Srbije dugoročno ne kreira otvoreno i tolerantno društvo.
Ona je predočila da je diskriminacija zastupljena u udžbenicima, među učenicima, kao i nastavnika prema učenicima.
Obrazovanje mora da bude inkluzivno i da poštuje sve rezličitosti, ukoliko ne rešimo to na dugi rok nećemo moći da se nadamo da će mali pomaci NVO i ovlašćenja koje ima Poverenica ozbiljno da reše taj problem, zaključila je Stojanović.
Predsednik Nacionalnog saveta albanske manjine Jonuz Musliju naveo je da u Preševu, Bujanovcu i Medveđi prvi put očekuju udžbenike za osnovce na maternjem jeziku, ali pošto nema prevedenih, čekaju pozitivan odgovor da se oni nabave na Kosovu.
Predstavnik Nacionalnog saveta Crnogoraca Miloš Paović je rekao da je trenutno njihov najveći problem da se u školu u Vrbasu uvede crnogorski jezik i predložio da u sprečavanju diskrimbnacije nacionalni saveti nastupaju zajedno.
Nema komentara.