Pošalji prijatelju

Extra

15. 09. 2015

ZASTRAŠUJUĆE UPOZORENJE

Međunarodni dečiji fond Ujedinjenih nacija za hitne potrebe (UNICEF) upozorava da bi skoro 70 miliona dece mlađe od pet godina moglo da umre do 2030. godine, uglavnom od uzroka koji bi mogli biti sprečeni da je svet hrabriji i da više pomaže najsiromašnije i najranjivije grupe najmlađih žitelja planete, piše londonski Gardijan.

Prema stavu UNICEF, na koji se poziva londonski list, Milenijumski ciljevi globalnog razvoja u proteklih 15 godina doveli su do važnih postignuća u smanjivanju dečije i smrtnosti porodilja, kao i pristupa pijaćoj vodi.

Ti ciljevi su, međutim, izneverili milione obespravljene dece i čak povećali nejednakosti unutar nekih država, ukazuje Gardijan u rubrici o Ciljevima održivog razvoja posle 2015.godine.

Izveštaj UNICEF konstatuje da je neuspeh posledica nedostatka ambicije i planiranja, ali i načina na koji su prikupljani i korišćeni podaci, jer su Milenijumski ciljevi ohrabrili zemlje da svoj napredak mere kroz nacionalne proseke.

Bez zajedničke akcije da se dođe do naugroženije dece, sumorna procena UNICEF je da će do 2030. godine 68 miliona dece ispod pet godina umreti, dok će čak 119 miliona dece biti hronično neuhranjeno.

U podsaharskoj Africi, rizik od smrtnosti deteta pre petog rođendana je skoro 15 puta veći od rizika sa kojim se suočava dete u zemlji sa visokim prihodima.

Do kraja 2015. godine, skoro milion dece ili 16 odsto od ukupnog broja umrlih ispod pet godina, umreće istog dana kada su rođeni.

U izveštaju UNICEF iznosi i zastrašujuću procenu da u 2015.godini svake minute širom sveta premine jedanaestoro dece.

Uprkos ovoj poražavajućoj oceni rezultata Milenijumskih ciljeva, izveštaj UNICEF konstatuje uspehe u borbi protiv siromaštva, bolesti i nivoa smrtnosti posle 1990. godine.

Navodi se da je u tom periodu smrtnost dece mlađe od pet godina smanjena za 53 odsto, dok je hronična neuhranjenost dece do pet godina manja za 41 odsto.

U istom periodu smrtnost porodilja manja za 45 odsto, precizira se u izveštaju UNICEF i zaključuje da je u tom razdoblju 2,6 milijardi ljudi dobilo pristup bezbednoj pijaćoj vodi.

novinarka Ivana Šanjević (FoNet)

Nema komentara.