Pošalji prijatelju

Extra

20. 07. 2015

VLAST DA KRENE OD SEBE

Sindikat pravosuđa Srbije saopštio je danas da je začuđen tvrdnjom da u pravosuđu postoji višak zaposlenih i pozvao vlast da u racionalizaciju krene prvo od sebe i odrekne se nagomilanih funkcija, privilegija i primanja.

Sindikat pravosuđa tvrdi da ne postoji evropski prosek, pošto broj sudija i tužilaca u svakoj državi zavisi od tradicije i pravnog sistema i podseća da je u pravosuđu broj zaposlenih smanjen krajem 2007. i 2009. godine za skoro 3.000, odnosno 20 odsto.

Posle dve reformske mreže sudova i uvođenja tužilačke istrage, pravosuđe je zatrpano i u zaostatku, navodi se u saopštenju i upozorava da bi racionalizacija u ovoj oblasti pogodila građane i još više ih udaljila od pravde i sudske zaštite.

Sindikat smatra da bi pre donošenja bilo kakve odluke u vezi sa pravosuđem trebalo na pouzdan način utvrditi broj predmeta po strukturi i potreban broj nosilaca pravosudnih unkcija, a zatim u skladu s tim odrediti i broj administrativnog osoblja.

Kako se navodi, plate sudske administracije kreću se od 220 do 320 evra i niže su od prosečne zarade u Srbiji 40 odsto, a od zarada u javnim preduzećima, čiji je osnivač Vlada, niže su i do 100 odsto.

Plate nosilaca pravosudnih funkcija u osnovnim sudovima, odnosno tužilaštvima, iznose 745 evra i kreću se u rangu državnog službenika na najnižem položaju u izvršnoj vlasti (ministarstvima i Vladi čije su plate 800 evra), dok su duplo niže od plata predsednika opštine.

Zarade sudija u Vrhovnom kasacionom sudu iznose oko 1.500 evra.

Sindikat pravosuđa poziva vlast da u racionalizaciju krene prvo od sebe tako što će se odreći nagomilanih funkcija, privilegija i primanja, kao i da počne sa otpuštanjem prekobrojnih direktora, pomoćnika, zamenika, savetnika i penzionera u državnoj upravi, lokalnoj samoupravi, javnim preduzećima i agencijama.

Tehnološki višak su, u stvari, funkcioneri sa nagomilanim funkcijama i primanjima, zaključio je Sindikat pravosuđa.

novinarka Spomenka Vlatković (FoNet), foto FoNet (arhiva)

Nema komentara.