Extra
11. 04. 2015
UBISTVO IZ NISKIH POBUDA
Početak suđenja bivšem načelniku Službe državne bezbednosti (SDB) Srbije Radomiru Markoviću i još trojici njenih nekadašnjih pripadnika za ubistvo vlasnika i urednika Dnevnog telegrafa i Evropljanina Slavka Ćuruvije znaće se posle pripremnog ročišta planiranog za 16. i 17. april u Specijalnom sudu.
Tužilaštvo tereti Markovića da je sa planom za ubistvo upoznao Milana Radonjića, kojeg je nekoliko dana ranije postavio za načelnika Beogradskog DB, a da se zatim Radonjić o tome dogovorio sa njenim pripadnicima Ratkom Romićem i Miroslavom Kurakom, kojem će se suditi u odsustvu, kao neposrednim izvršiocima.
Ćuruvija je ubijen iz niskih pobuda, zbog njegovog javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, precizira Tužilaštvo i navodi da su optuženi postupali po nalogu n.n. lica iz najviših stukruta vlasti.
Na Uskrs 11. aprila 1999.godine, u intervalu od 16,38 do 16,45 časova u centru grada, kada se Ćuruvija sa Brankom Prpom iz šetnje vraćao u stan, neopaženo su im u ulazu zgrade, zaklonjeni od eventualnih pogleda, prišli s leđa Romić i Kurak, precizira Tužilaštvo.
Prema navodima Tužilaštva, kada Kurak vadi automatski pištolj, Ćuruvija se okreće, najverovatnije osetivši da se neko nalazi iza, ali pogođen rafalom sa razdaljine od 1,5 metar pada usmrćen na licu mesta.
Romić udara najverovatnije drškom pištolja Prpu kada je počela da okreće glavu, da bi zatim sa udaljenosti manjoj od metar Kurak ponovo pucao u Ćuruviju, u glavu i telo, ukazuje Tužilaštvo.
Kršeći predviđene procedure, Radonjić je, prema navodima Tužilaštva, naredio praćenje Ćuruvije i omogućio da te podatke koriste Romić i Kurak.
On je, napominje Tužilaštvo, praćenje obustavio nekoliko trenutaka pre ubistva, kako njih dvoje ne bi bili viđeni, ali su njihove pozicije locirane preko baznih stanica mobilne telefonije.
Na listi svedoka Tužilaštva prvi je Milorad Ulemek Legija, posle čije izjave su Radonjić i Romić uhapšeni, dok se Marković već nalazio u zatvoru. Svi su negirali krivicu, a za Kurakom, koji je godinama na nepoznatom boravištu u Tanzaniji, izdata je poternica.
Tužilaštvo u obrazloženju optužnice tvrdi da je ubistvo Ćuruvije bilo deo plana da se ubiju i druge ličnosti u toku 1999. i 2000. godine, nabrajajući dela za koja su okrivljeni već osuđeni i postupke u toku.
Nema komentara.