Pošalji prijatelju

EU danas

23. 12. 2014

KORIST OD SUKOBA

Od pogoršanja odnosa između Rusije i Zapada koristi ima Belorusija, čiji je predsednik Aleksandar Lukašenko, kojeg su Vašington i Evropska unija svojevremeno proglašavali za "poslednjeg evropskog diktatora", sada u ulozi posrednika u pregovorima o miru u Ukrajini, navodi AP.

Agencija navodi da Belorusija ima velike koristi od prerade i ponovnog pakovanja hrane iz EU, čiji su uvoz ruske vlasti zabranile odgovarajući na sankcije Zapada.

O tome govori i podatak da je za protekla tri meseca udvostručen izvoz ribe iz Belorusije, mada ta zemlja nema izlaz na more.

Lane je izvoz hrane iz Belorusije u Rusiju bio vredan 5,7 milijardi dolara. Podaci za ovu godinu još nisu dostupni, ali nagli uvoz hrane iz EU u Belorusiju ukazuje da je Minsk iskoristio zabranu ruskih vlasti.

Za valjujući dobrim odnosima Lukašenka sa Rusijom i Ukrajinom, Belorusija je mogla da posluži kao neutralan teren sa pregovore o situaciji u Ukrajini. I Rusija i Zapad bi želeli da Belorusija nastavi da bude domaćin pregovora.

Zbog pogoršanja odnosa sa Rusijom, Zapad je ublažio kritički odnos prema Lukašenku, mada on nastavlja pritisak na neistomišljenike i nezavisne medije.

Vlada Belorusije pregovara o dobijanju novog zajma od MMF.

Lukašenko je na vlasti dve decenije i namerava da se u novembru kandiduje na novim izborima. Zato mu je potreban novac, pošto devizne rezerve Belorusije iznose 5,8 milijardi dolara, a sledeće godine treba da otplati dug od četiri milijarde dolara.

Mada se Lukašenko više okreće ka Zapadu, verovatno će njegov glavni saveznik ostati Rusija, koja Belorusiji omogućuje kredite i jeftinu energiju. Moskvi se ne dopada što Belorusija zarađuje na sankcijama, ali joj je neophodno da zadrži Minsk kao saveznika.

Nedavno je Lukašenko poručio Moskvi: "Ne izlažite nas pritisku. Bili smo i bićemo vaši pouzdani prijatelji, ali ako pokušate da nam naškodite, to vam neću tolerisati".

novinar Davor Pašalić (FoNet), foto Zoran Mrđa (FoNet)

Nema komentara.