EU danas
29. 09. 2015
HIL:KO JE IZAZVAO KRIZU?
Dok stotine hiljada sirijskih izbeglica reskiraju sve da bi došle na sigurno, oni koji su se pre četiri godine zalagali za promenu režima trebalo bi da ozbiljno razmisle o svom izboru, izjavio je bivši pomoćnik državnog sekretara SAD Kristofer Hil u autorskom tekstu u Danasu.
Umesto što se pridružuju horu kritika protiv zemalja kao što su Mađarska i Srbija - koje su zaokupljene unutrašnjim problemima i nisu igrale ulogu u podsticanju rata - trebalo bi da preuzmu više odgovornosti za pomoć izbeglicama, ocenio je Hil.
Prema njegovim rečima, te zemlje bi trebalo da počnu da ohrabruju uspostavljanje inkluzivnih političkih struktura koje mogu pomoći da se završi gnusni sirijski građanski rat.
Američki i francuski lideri pogrešno su shvatili ratne oblake koji su se nadvili nad Sirijom posle Arapskog proleća - kao prvi znak da je zemlja bila spremna za demokratiju, rekao je Hil i dodao da se mislilo da će okupljanje opozicije i zbacivanje vlade biti dovoljno da preobrazi čitav sistem vlade i način vladavine.
Pruski vojni teoretičar Karl fon Klauzevic nazvao je rat ozbiljnim sredstvom za ozbiljan cilj, podsetio je Hil ističući da to isto važi i za politiku promene režima, "što danas dokazuju opustošena država Sirija i milioni ljudi koji traže sklonište u Jordanu, Libanu, Turskoj i Zapadnoj Evropi".
Nema sumnje, istakao je Hil, da Asadov režim snosi najveći deo odgovornosti za sadašnju situaciju.
Međutim, u odsustvu bilo kakvog smislenog političkog procesa ispostaviće se da spoljni zahtevi za promenu režima 2011.- a koji su doveli do izbora između Asada i ekstremističkih sunitskih terorističkih organizacija - nisu bili u potpunosti promišljeni, blago rečeno, ocenio je Hil.
On smatra da bi, uz više razmišljanja, oni koji su kontemplirali o smeni režima primetili da Asad i njegovi saveznici nisu davali nagoveštaje da će uslišiti poziv i povući se.
Režimi koji bivaju svrgnuti često su surovi i nevoljni da odstupe bez borbe, naveo je Hil i dodao da su izbeglice koje pokušavaju da pobegnu od pokolja prirodna posledica rata.
Prema rečima Hila, prizori očajnih izbeglica koje probijaju sebi put kroz šibe prepreka - uključujući žurno razvijene ograde od bodljikave žice, zlovoljne graničare i besno stanovništvo - bili su užasni i oživeli su sećanja na najmračnije decenije Evrope.
One su snažan podsetnik da Evropa nikada ne može biti "celovita, slobodna i mirna", ako to nije i njen susedni Bliski istok, zaključuje Hil.
Nema komentara.