Pošalji prijatelju

EU danas

25. 08. 2015

OPTUŽBE NISU REŠENJE

U jeku izbegličke krize širom Evrope, kao i stradanja tokom opasnog prelaska Sredozemnog mora u nesigurnim brodovima, evropski zvaničnici ističu da “medjusobne optužbe” nisu konstruktivne i da ne doprinosi rešenju krize.

Visoka predstavnica EU Federika Mogerini rekla je u ponedeljak u Talinu, posle razgovora sa estonskim premijerom Tavijem Roivasom, da Evropa mora da sarađuje kako bi izašla na kraj sa “izazovom” migrantske krize koja potresa kontinent, preneo je Glas Amerike.

“Mislim da uz ovaj ogroman priliv migranata sa kojim smo suočeni i krizu svuda oko nas moramo da shvatimo da međusobno okrivljavanje nikome ne donosi pozitivne rezultate. Treba da se koncentrišemo na to kako da se zajedno suočimo sa izazovom i zajedno rešimo ovo pitanje", rekla je Mogerini.

Ona je zatražila od Turske da "učini više", dodajući da je Turska prihvatila milione izbeglica, i da bi "trebalo bi da smo toga svesni jer pomažemo Ankari u tom nastojanju".

Ona je, takođe, navela da EU blisko saradjuje sa zemljama zapadnog Balkana u rešavanju problema migranata.

U međuvremenu i nemačka kancelarka Angela Merkel se osvrnula na negativan pristup u svetlu ozbiljnosti migrantske krize u Evropi.

“Postojeće agresivno, ksenofibično raspoloženje nije ni na koji način prihvatljivo. Odvratno je videti kako desničarski ekstremisti i neo–nacisti izražavaju mržnju. Ali je isto tako odvratno videti kako nemački građani, pa čak i porodice sa decom to podržavaju marširajući rame uz rame sa njima”, rekla je Merkel.

Merkel je ukazala da postoji zajednički zakon o azilantima u Evropi, ali da on trenutno nije implementiran, a odnosi se na minimaline standarde smeštaja i zdravstvene nege.

Tim povodom francuski predsednik Oland je istakao da bi trebalo bi ubrzati izgradnju prihvatnih centara u Italiji i Grčkoj.

Neophodno je registovati ljude koji dolaze u Evropu i praviti razliku između azilanata i migranta. Potom bi izbeglice trebalo ravnopravno razmestiti”, rekao je Oland.

Gotovo 50.000 migranta je stiglo u Grčku samo u julu, više nego cele prošle godine, navela je Evropska komisija. Italija i Mađarska su takođe zabeležile rekordan broj migranata i traže pomoć od drugih članica EU.

novinarka Spomenka Vlatković (FoNet), foto FoNet AP

Nema komentara.