Pošalji prijatelju

EU danas

13. 08. 2015

SAMO 2015.-500.000 IZBEGLICA

Iako dolaze u Evropu na razne načine i kroz druge zemlje, mnogim izbeglicama je cilj da dođu do Nemačke gde im se bar čini da će naći posao, a procene glase da samo ove godine pola miliona izbeglica želi da dođe u tu zemlju, javlja Dojče vele.

Nemačka kancelarija za izbeglice i migraciju je još početkom godine računaala da će u 2015. doći 300.000 izbeglica. Onda je u maju ta procena ispravljena na čak 450.000.

U međuvremenu je i nemački ministar unutrašnjih poslova izjavio da bi „broj lako mogao da bude i mnogo veći nego što se do sada procenjivalo.“

Udruženje nemačkih gradova i opština već sada računa da će imati posla sa 600.000 izbeglica, dakle da će u Nemačku samo u jednoj godini doći stanovništvo čitavog jednog velegrada.

Gradonačelnik Nirnberga i predsednik Udruženja nemačkih gradova Ulrih Mali pretpostavlja da će veliki broj, oko četrdesetak odsto pristiglih izbeglica, i dobiti status azilanta, odnosno da će ostati u Nemačkoj.

On zato želi da se svake godine izgradi 80.000 stanova i to ne samo za ove izbeglice.

Mali želi da spreči da te izbeglice i domaće stanovništvo konkurišu za stambeni prostor, naročito u gradovima gde svi žele da žive.

Poslovođa Udruženja nemačkih gradova i opština Gerd Landsberg i traži „renesansu izgradnje socijalnih stanova – moramo intervenisati na tržištu stanova kako bi izbegli da se pojavi konkurentna situacija.“

U Nemačkoj postoji i veliki broj zgrada koje zjape prazne i u kojima bi lako mogle da se smeste izbeglice. Ali problem je u tome što su te zgrade najčešće na „pogrešnim mestima“, uglavnom u ruralnim sredinama.

Tamo pak nedostaje bilo kakva mogućnost za pronalaženje posla i zato te zgrade i jesu prazne – tamošnje stanovništvo otišlo je u potrazi za radnim mestom.

S druge strane, predsednik vlade istočne savezne države Brandenburg Ditmar Vojdke upozorava da to neće moći da funkcioniše jer tamo vlada ogromna nezaposlenost.

Oni koji su ratne izbeglice, poput onih iz Sirije, vrlo verovatno će dobiti boravišnu dozvolu i njih bi trebalo integrisati što je moguće pre.

S druge strane su ljudi sa zapada Balkana, među kojima jedva da iko ima šansu da dobije status azilanta i koji se proteruju nakon što je njihov zahtev odbijen.

Ali ako se odbiju te izbeglice sa Balkana koji čine oko 40 odsto onih koji dolaze u Nemačku, on tvrdi da „tako bogata zemlja kao što je Nemačka mora biti u stanju da savlada i taj izazov.“

novinarka Jasmina Džabić (FoNet), foto FoNet AP

Nema komentara.