EU danas
04. 08. 2015
NEKI TUĐI ZLOČINI
Utihnuće bat strojevog koraka na zagrebačkim ulicama, zastave u Srbiji neće više stajati na pola koplja, ali ostaće jednostrane interpretacije, oblikovanje novije istorije onako kako je političkim elitama oportuno, a te elite neće menjati taktiku kojom dobijaju izbore, piše danas Dojče vele.
Kako je moguće da se u Hrvatskoj negira sistemski i masovni zločin? Kako je moguće da u Srbiji i dalje ne priznaju sopstveni udeo u nesreći naroda Krajine? I da su u obe zemlje svi koji progovaraju o zločinima sopstvene strane nekakvi strani plaćenici, navodi ta nemačka stanica.
Iza megalomanske vojne parade u Zagrebu krije se nešto mnogo važnije - odišnjica Oluje kapitalni je primer glasnog ćutanja o zločinima sopstvene strane i poricanju bilo kakve državne odgovornosti za njih.
Da li je jednoj zemlji koja sebe rado svrstava zapadnije od Balkana i koja je članica Evropske unije primereno da slavi operaciju u kojoj je pobijeno oko 2.000 civila? Čija je posledica odlazak oko 200.000 građana srpske nacionalnosti?
A do sada je u Hrvatskoj za niz zločina u 'Oluji' – nazvali ih sistematskim ili ne – osuđena tek jedna jedina osoba, podseća Dojče vele.
„Ne bih imao ništa protiv toga da se i ovako slavi 'Oluja' samo da su prethodno rešene neke suštinske i dubinske stvari. Tu pre svega mislim na pitanje zločina nad Srbima koji su ostali na tom području, pljačku i uništavanje njihove imovine", izajvio je Ivica Đikić, glavni urednik hrvatskog nedeljnika Novosti.
Pre ovakvog militarističkog i pompeznog obeležavanja trebalo je dovesti stvari na svoje mesto, što u Hrvatskoj ni izbliza nije napravljeno, dodao je on.
Za to vreme, u Srbiji su ponovo na vlasti snage i političari koji su 1995. bili protiv plana Z-4, navodi Dojče vele i dodaje da kao ni sva druga dešavanja tokom krvavog raspada Jugoslavije, ni „Oluja“ nije bila bez svoje predigre i predistorije.
Srbiji manjka autorefleksivnosti i njeno rukovodstvo nema verodostojnost da govori o „Oluji“, smatra Đikić: „Tu mislim da Srbija sa najvišeg nivoa treba da progovori o svom udelu u nesreći krajiških Srba".
"Uspostavljanje Krajine i tamošnje vojske bilo je na najbanalniji način dirigovano i finansirano iz Beograda. Krajina je bila političko-obaveštajna operacija Slobodana Miloševića. Raznorazni martići, babići… samo su izvršavali naloge iz Beograda. Udeo Srbije u nesreći krajiških Srba je istorijski veliki“, rekao je Đikić.
Nema komentara.