Pošalji prijatelju

EU danas

02. 07. 2015

NE ZABORAVITI SREBRENICU

Nikada ne smemo zaboraviti genocid u Srebrenici, izjavila je ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država u Ujedinjenim nacijama Samanta Pauer na centralnoj komemoraciji povodom 20. godišnjice tog zločina.

Kako prenosi Klix.ba, Pauer je na poseban način vezana za Bosnu i Hercegovinu iz koje je izveštavala tokom rata.

U uvodnom delu govora u sredu uveče, ona se zahvalila svima koji su došli u Njujork da bi odali počast žrtvama genocida.

"Bila sam 24-godišnja reporterka u BiH kad su bosanski Srbi krenuli na Srebrenicu. Živela sam u Sarajevu tokom brutalne opsade. U potpunosti sam upoznata sa užasom nacionalističkih snaga tvrdokornih bosanskih Srba na čelu sa Radovanom Karadžićem i Ratkom Mladićem. Upoznata sam s onim šta su bili u stanju uraditi s ciljem etničkog čišćenja", rekla je Pauer.

Ona je u to vreme bila novinarka Vašiongton Posta, i kako je rekla, nazvala je svog urednika kako bi mu saopštila da su srpske snage na korak od preuzimanja Srebrenice, tada zaštićene zone Ujedinjenih naroda.

"Nisam ga mogla uveriti da će Srebrenica pasti. 'Dobro', rekao je. 'Od svega što si mi rekla, ne verujem da će Srebrenica pasti večeras. Tek kad padne, imaćemo priču', rekao mi je urednik", seća se Pauer.

Ona je naglasila da je trebalo da svi mnogo više urade da Srebrenica ne padne u ruke Ratka Mladića.

"Pre 20 godina Ratko Mladić se sigurno osećao dobro. Osvojio je sigurno zonu UN bez mnogo borbe. Uverio je mirovnjake da mu predaju civile. Sećam se snimka na kojem on miluje po glavi dečaka iz Srebrenice. Rekao mu je da se ne boji i da mu niko neće nauditi. Ratko Mladić je lagao", rekla je Pauer.

Danas, dodala je ona, Mladić se nalazi u Haškom tribunalu gde mu se sudi, a protiv njega svedoče žene koje su ostale bez svojih supruga i dece.

"Duga ruka pravde ga je pronašla i ne smemo zaboraviti značenje toga", dodala je ona.

"Nikada ne smemo zaboraviti genocid u Srebrenici. Uvek moramo poštovati žrtve i ubijene", izjavila je Samanta Pauer.

novinarka Jasmina Džabić (FoNet), foto FoNet AP

Nema komentara.